İndirimli fiyatlar için iletişime geçiniz...

Hidroklorik asit tankı polyester ve polietilen olarak 2 farklı hammadde ile üretilebilmektedir. Genel olarak %37 konsantre olarak stoklaması yapılan hidroklorik asit için 2 ürün grubu içinde uygundur. Polietilen tanklar %40 oranında kalınlaştırılarak üretilmektedir. Hidroklorik asit stoklaması için stok sıcaklık değeri 40 dereceyi aşmamalıdır. Özellikle açık havada direk güneş ışıklarına maruz kalan tankların üzeri kapatılarak sıcaklık dengelenmelidir.

Hidroklorik Asit Tankı

Polietilen Hidroklorik Asit Tankı

Polietilen hidroklorik asit tankı üretimi ürün hacmine göre standartlarından %40 daha fazla malzeme kullanılarak yapılır. Bu oran konsantre oranının sağlayacağı fazla yüke tankın dayanım sağlaması için uygulanmaktadır. Örneğin 10 tonluk bir tank içerisine konulacak %30 konsantre oranına sahip bir asit 13 tonluk bir ağırlığa sahip olacaktır. Bu yüzden polietilen ürünlerin kalınlaştırılması gerekmektedir. Çıkış rekorları yine PE malzemeden yapılmış dış dişli rekor veya PVC serbest flanşlardır. Çıkış rekoru ölçüsü için talep edilen değişiklikler ürün fiyatlarını etkileyebilmektedir.
Daha detaylı bilgi ve ürün ölçüleri için polietilen asit tankları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Vinyl ester Hidroklorik Asit Tankları

Vinyl ester hcl asit tankları istenilen ölçülerde yatay veya dikey olarak üretilebilmektedir. İç kısımda kullanılan yüzey tülü elyaf reçinenin en iyi şekilde hapsedilmesini sağlayarak ürünün kimyasallara olan direncini arttırır. Daha sonra ürün hacmine göre gerekli miktarda cam elyaf kullanılır ve vinyl ester epoksi reçine ile işlenir.
Ekipman konusunda esnek bir yapıya sahip olan vinyl ester asit tankları istenilen ölçüde çıkış rekoru, serbest flanş, müdahale kapağı ve entegre seviye göstergesi gibi bir çok ekipman bulundurabilir.

Hidroklorik Asit Tankı Özellikleri
20 Tonluk Yatay Hidroklorik Asit Tankı

Vinylester hidroklorik asit tankları için stoklama yapılacak maksimum konsantre oranı %37 ve maksimum sıcaklık 40 derecedir.

İstenilen ölçüde yatay veya dikey olarak üretilebilen ve 5 yıllık garanti süresine sahip olan ürünlerimizin polietilen asit tanklarına göre maliyeti daha yüksektir.

Hidroklorik Asit Nedir?

Klor ile hidrojenin birleşmesiyle oluşan aside hidroklorik asit denilir. Genel formülü HCI, molekül ağırlığı 36,4dür. Hidroklorik asit çok keskin kokulu, çok kuvvetli ve renksiz bir sıvıdır.
Hidroklorik asidi elde edebilmek için öncelikle hidrojen klorür gazının elde edilmesi gerekir. Hidroklorik asit sanayide, tuz üzerine dökülen ısıtılmış sülfürik asidin etkisiyle ortaya çıkan hidrojen klorür gazının suya gönderilmesiyle elde edilmektedir. Buna Leblanc yöntemi denir. Sodyum sülfat da Lebranc yöntemiyle elde edilmektedir. Tepkime, döner tabanlı mekanik fırınlarda yapılmaktadır. Bu şekilde hazırlanan asit halk arasında tuzruhu olarak tanınır. Bu asidin sarı renkte olma sebebi ise içindeki demir-III- klorürüdür. Tuzruhu hem çok keskin kokulu hem de yakıcı bir kimyasaldır. Mermerin bile yüzeyini eritebilecek derece kuvvetli bir asitti. Bu asidin vücuda teması derinin üçüncü dereceden tahriş olmasına çok temas etmesi halinde derinin yanmasına ve kalıcı yara izlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Tuzruhunun kokusu insanın nefes almasını zorlaştırmakta kişinin öksürmesine, eğer maruz kalan kişi astım ise astım nöbeti geçirmesine sebebiyet vermektedir. Bu asidi saatlerce solumak zorunda kalanlarda ise asit zehirlenmesi görülebilmektedir.